среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy ma��o wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na sztachety z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PVC wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachetek konstruuje się z głazów różnego obrysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nieregularnych zarysach, należy je właściwie dobierać tzn. tak, ażeby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenie plastykowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий