понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenie PVC z Wołomina stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których szybko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Sporo wdzięku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek lub kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie rozkwitają, jednak wymagają również mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z PCV mogą być bardzo wysmukłe, jednak wypada je cyklicznie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий